Obrączki z białego złota - fakty i mity

Obrączki z białego złota - fakty i mity

 Białe obrączki

Kilkanaście lat temu prawie nikt w Polsce nie słyszał o białym złocie. Dziś jest ono szalenie popularne; kojarzy się z nowoczesnością i stanowi mocną przeciwwagę dla tradycyjnego złota w kolorze żółtym. Niezależnie od popularności wykonywanej z niego biżuterii, wokół białego złota narosło wiele przesądów i powtarzanych bezmyślnie opinii. Dlatego postanowiliśmy rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

Białe złoto - co to w ogóle jest?

Białe złoto jest tak naprawdę tradycyjnym żółtym złotem z odpowiednimi dodatkami (nikiel, cynk, srebro i pallad), które nadają mu białą barwę. Dodatkowe metale stanowią jednak tak niewielką część stopu, że nie wpływają one na ogólne właściwości chemiczne uzyskanego złota. Właściwości fizyczne białego złota mogą się jednak nieznacznie różnić od właściwości złota żółtego; może ono wykazywać np. większą twardość. 
W zamyśle, twórcy białego złota chcieli stworzyć imitację cenionej powszechnie, lecz o wiele droższej platyny. Możemy stwierdzić, że powstała imitacje jest zdecydowanie udanym pomysłem. 

Białe złoto szybciej się rysuje niż żółte złoto - mit

Jak pisaliśmy już powyżej, białe złoto posiada podobne właściwości fizyczne jak złoto żółte, więc jest tak samo podatne na zarysowania. Stopień, w jakim rysują się obrączki, zależy w największym zakresie od sposobu ich użytkowania. Osobom, które dużo pracują fizycznie i które przez całą dobę nie ściągają swoich pierścionków, o wiele szybciej i wyraźniej porysują się noszone obrączki. 

Biżuteria z białego złota - różne sposoby wykonania

Rodowanie
Najtańszym sposobem wykonania białych obrączek jest wykorzystanie złota z dodatkiem niklu (które w swej naturze posiada lekko szary kolor) i poddanie go rodowaniu, czyli pokryciu cienką warstwą rodu. Nadaje on obrączkom niebywałego blasku i śnieżnobiałego koloru. W zależności od technologi pokrycia złota rodem oraz stopnia, w jakim użytkownik dba o swoją biżuterię, trwałość białej powłoki wynosi od kilku miesięcy do paru lat. Rodowaną powierzchnię można bez problemu odnowić i obrączka ponownie nabierze pierwotnego blasku. 

Stop z większą ilością palladu
Jest to jeden z droższych stopów białego złota. Posiada sam w sobie właściwy, biały kolor i połysk. Nie potrzebuje on żadnych dodatkowych warstw, więc nigdy nie zmieni koloru i nigdy się nie wytrze.

Obrączki z białego złota żółkną po pewnym czasie - mit

Generalnie, białe złoto nie ma prawa zmienić swojej barwy. Jednak w rzadkich przypadkach, nieuczciwi jubilerzy pokrywają żółtawe złoto o niższej próbie białą warstwą rodu i sprzedają je jako białe złoto. Wtedy faktycznie, tak wykonane obrączki żółkną pod upływem czasu, ponieważ naturalnie, w trakcie użytkowania, zdziera się warstwa rodu.